SİPARİŞ HATTI 0535 378 88 63

Arrow up
Arrow down

asili ceviz fidani yetistirme

Aşılı ceviz fidanı nasıl üretilir, aşılı ceviz fidanı ayırt etme yöntemi, satıştaki aşılı ceviz fidanı türleri makalemizde sizleri bekliyor.

Her şeyin mümkün olduğu son zamanlarda tek bir ağaçla iki ya da daha fazla ürün elde etmek de mümkün hale getirilmiştir. Bu yönteme aşılama denilmektedir. Elbette ki ceviz aşılamanın da kuralları vardır her meyve ya da sebze her şeyle aşılanamaz aşılansa bile bundan olumlu sonuç elde edilemez. Aşılama işlemi için aşılanması istenen ürünün fidanı temin edilmelidir. Aşılama yöntemi insanlar tarafından oldukça tercih edilmeye başlamıştır. Çiftçiler de bu yönde kendilerini geliştirmek için farklı çeşitler aramaya başlamışlardır. Böylece yurt dışında yetiştirilebilen ürünlere de ülkemizde daha kolay ulaşabiliyor hale geldik. Her dönemde aşılı ceviz fidanı oluşturulabilmesi yönüyle de tercih edilmesi yönüyle de fidan üretimleri geçmişten günümüze artmaktadır. Tercih edilme sebeplerinden birisi de isimsiz tohumdan üretilen ceviz fidanı bir başka ceviz türüyle aşılandığı için ve birbirlerinin eksiklerini tamamladığı için daha kaliteli bir ürün ortaya çıkmaktadır.

asi kalemi ziraat fidancilik

Ceviz aşılıma yöntemleri

Ceviz yetiştiriciliğinde birçok aşılama yöntemi kullanılmaktadır fakat en çok kalem aşı ve göz aşı türleri tercih edilmektedir.

Göz Aşı

Göz aşı temmuz, ağustos aylarında tohumdan filizlenen güreye tarlada yapılır. Tutmuş meyve veren büyük ceviz ağaçlarından alınan kalemlerin gözlerinin kesilip tarladaki güre ile birleştirilmesi ile göz aşı yapılır. Biz satıştaki açık köklü ceviz fidanlarımıza göz aşı yöntemi uyguluyoruz.

Kalem Aşı

Kalem aşı ekim ve kasım aylarında tarladan sökülen 1 yada 2 yaşındaki aşısız fidanlara kalem çakma yöntemi ile yapılır. Biz satıştaki tüplü ceviz fidanlarımıza kalem aşı yöntemi uyguluyoruz.

ceviz asilanmis sonrasi

Aşılı Ceviz Fidanı Nasıl Yetişiyor?

Aşılı ceviz fidanı kısa bir zamanda oluşturulabilen bir şey değildir. Üretimi yaklaşık iki buçuk yıl sürmektedir. Bu süre zarfı içerisinde ceviz fidanları birçok aşamadan geçmektedir.

  • Ceviz fidanının dikileceği toprağın denetlenmesi
  • Yetiştirmede kullanılacak suyun denetlenmesi
  • Tohumun kalitesi
  • Çimlenmesi
  • Cevize uygun gübrenin kullanılması
  • Aşılamanın zamanlaması

Ülkemizde Yetiştirilebilen Aşılı Ceviz Türleri:

Uzun ve meşakkatli araştırmalar sonucunda ülkemiz toprakları ve iklimiyle uyum sağlayabileceği düşünülen ceviz türleri yetiştirilmeye başlanmıştır ve birçok ithal fidanlar ülkemize getirilmiştir.  Chandler ceviz fidanıFernor ceviz fidanı, Fernette ceviz fidanı, Franquette ceviz fidanı ülkemiz topraklarını en çok seven aşılı ithal cins çok meyve veren ceviz fidanları türleridir. Bu aşılı ceviz fidanı çeşitleri ceviz yetiştiricileri tarafından da rağbet gören ürünler oldukları için ülkemizde üretilmesi de yaygınlaştırılmıştır.

asili ceviz fidani ayirt etmek

Aşılı ceviz fidanını ayırt etme ve aşısız fidanı anlama

Aşılı ceviz fidanını ayırt etme ve aşısız fidanı anlamak aslında çok kolaydır. Aşısız ceviz fidanı dümdüz sopa şeklindedir. Aşısız fidanda bir dal ayrımı yada gövdesinde bir pürüz yoktur. Aşılı ceviz fidanında ise aşı yapılan gövdede belirgin bir dal ayrımı, aşı bıcak izi vardır. Aşılı ceviz fidanı aşı yapılan yerde ayrı bir dal vermektedir.

Eğer sizde aşılı ceviz fidanını güvenilir firmadan sipariş vermek istiyorsanız tercihiniz olmaya hazırız.

Kasım-Mart döneminde açık köklü aşılı ceviz fidanı ve yılın 12 ayı tüplü aşılı ceviz fidanı siparişi için bizi arayabilirsiniz.

ZİRAAT FİDANCILIK

BİZİMLE SONUÇ :  MUTLU YARINLAR, İYİ BİR CEVİZ BAHÇESİ

ceviz hasad 1

ceviz hasad 2

tuplu ceviz fidanlari

yeni sezon tuplu ceviz

badem fidani

acik koklu ceviz fidanlari

ceviz bahcesi

siparis hatti

yilin12 ayi tuplu ceviz fidani

badem fidani2

ceviz asi kalemelri

chandler ziraat

ceviz bahcesi2

Yerli Çeşitler

  • Şebin
  • Bilecik
  • Kaman 1-3-5
  • Yalova 1-3-4

Sipariş Hattı

Fiyatlarımızı mutlaka sorunuz...

ERSİN ÖZ
0.536.568 94 26

0.535.627 10 66
0.535.378 88 63

kutlu logo proje

avşa adası otelleri

Scroll to top