SİPARİŞ HATTI 0536 568 94 26

Arrow up
Arrow down

Ceviz fidanı dikimi

Ceviz fidanı dikimi ne zaman yapılır?

Ceviz fidanı dikimi kasım-mart ayları arasında yapılmaktadır. Kasım - mart aylarında dikilen ceviz fidanları açık köklü tarladan sökülüp gönderilen fidanlardır. Ayrıca yılın 12 ayı tüplü(torbalı) ceviz fidanı dikimleri de yapılmaktadır. Torbalı fidanlar kalem aşı olup açık köklü fidanlar göz aşıdır.

acik koklu ceviz fidanlari

Firmamızdan yılın 12 ayı aşılı ceviz fidanı siparişi verebilirsiniz. Yaz döneminde tüplü, kış döneminde açık köklü fidanlar aynı gün kargoya verilmektedir.

Ceviz fidanları açık köklü ve tüplü ceviz fidanları olarak farklı dönemlerde dikilebilirler. Açık köklü ceviz fidanları yılın belirli zamanlarında kasım ve nisan ayları arasında dikimi gerçekleştirilirken, tüplü ceviz fidanlarını yıl içinde istediğiniz zaman dikebilirsiniz.

Açık köklü ceviz fidanlarının dikiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Açık köklü fidanlarda öncelikle dikim yaparken kıvrılmamasına ve kırılmaması dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer kırılan kökler varsa kök budaması işlemi yaparak dikimi gerçekleştirmelisiniz.

Tüplü ceviz fidanlarının dikiminde ise fidanları kaplarından çıkarmalısınız. Dikim sırasında dikkat etmeniz gereken nokta köklerin olduğu toprağın dağılmaması gerekir. Açık köklü ve tüplü ceviz fidalarında fidanların kök yapısına, boylarına ve fidanın yaşına dikkat ederek uygun boyutlarda çukur açmalısınız. Fidanı yerleştirdikten sonra toprağın sıkıştırılmasına daha sonrada fidana can suyu vermeyi unutmamalısınız.

Dikim sırasında toprağı yanmış küçükbaş veya büyükbaş hayvan gübresi karıştırarak kullanabilirsiniz. Dikimi gerçekleştirilen fidanları birkaç gün içinde takip ederek toprağın çatlama olasılığına karşı tekrar çapalamanız gerekebilir. Boyu uzun fidanlarda dikimden sonra rüzgarda eğilmesini engellemek için yanında bir kazığa bağlayabilirsiniz. Fidan dikimi sırasında açacağınız çukur 60-100 cm derinliğinde ve 50-60 cm arası bir genişlikte olmalıdır.Ceviz fidanlarını 8x4, 7x7 veya 10x10 m aralıklara dikebilirsiniz.

Aşılı ceviz fidanlarında aşı kısmının 5-10 cm yukarıda olmasına dkkat edilmelidir. Dikimden sonra ceviz fidanlarının taç gelişimini hesaba katılarak 40-50 cm arasında yukarıdan kesilmelidir.

tuplu ceviz fidanlari

yeni sezon tuplu ceviz

badem fidani

acik koklu ceviz fidanlari

yilin12 ayi tuplu ceviz fidani

badem fidani2

ceviz asi kalemelri

chandler ziraat

Scroll to top